Lokalizacja eksponatu:
zawichost

wróć

Figura Matki Boskiej

Nazwa: Figura Matki Boskiej
Okres historyczny: PRL
Nr katalogowy: 39
Kategorie:

Dodaj do teczki

Krótki opis:

Z rozmowy przeprowadzonej z fundatorkami figurki dowiadujemy się, że została ona postawiona jako wotum dziękczynne za okazaną łaskę Bożą dla rodzin obu pań. Pomysł na to by figurkę postawić wyszedł od Aleksandry Kaptur, która do współpracy zaprosiła Zofię Siwek. Obie panie włożyły wiele trudu i serca, by owa figurka stanęła 
w miejscu przez nie wyznaczonym.
       O tym, że będzie to figurka, zdecydowała pani Kaptur, która stwierdziła, że dookoła znajdują się same krzyże 
z wizerunkiem Ukrzyżowanego Jezusa. Dlatego dla odmiany obie panie wspólnie postanowiły, że będzie to wizerunek Matki Bożej.
      Właścicielem terenu, na którym ustawiono figurkę jest pani Siwek. Znajduje się on w Zawichoście, w środkowej części ulicy Polnej, a dokładnie na rozstaju ulic Polnej 
i Sadowej. Jednak postawienie rzeźby w tym miejscu okazało się nie takie proste. Konieczne było bowiem wykonanie projektu i jego uzgodnienie. Dopiero po uzyskaniu zgody na jej postawienie we wskazanej lokalizacji, fundatorki złożyły u kamieniarza w Ożarowie zmówienie na wykonanie figurki.
       Rzeźba została wykuta w granicie, który jest materiałem trwałym i łatwym do utrzymania, bowiem jak powiedziała pani Siwek granit jest łatwy w czyszczeniu i nawet za kilkadziesiąt lat, jak nie będzie miał kto o niego dbać, sama przyroda się nim zaopiekuje. Dzięki temu być może nie spotka jej los figurek kamiennych, które w wielu przypadkach w ciszy i zapomnieniu szarzeją i porastają mchem.
       Na cokole figurki planowano umieszczenie napisu Matko Boska Nieustającej Pomocy, ale po konsultacji z proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zawichoście ostatecznie ustalono, że będzie on miał następujące brzmienie: Szafarko Łask Módl się za Nami.
       Figurka została poświęcona pod koniec maja 2011 r., 
w uroczystości tej udział wzięło wielu mieszkańców Zawichostu. Podczas niej niebo się zachmurzyło i zerwał się silny wiatr, ale bezdeszczowa aura utrzymała się do samego końca ceremonii. Poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz - Marek Rusak. Pod figurką podczas nabożeństw majowych modlą się wspólnie mieszkańcy Zawichostu. 

Zadaj pytanie na temat zbioru    Pobierz PDF

Zobacz również

wejdz na nasz kanał